افزایش قیمت گاز و برق در اروپا

قیمت گاز و برق در اروپا

قیمت گاز و برق در اروپا با شروع سرما افزایش یافت.

شروع فصل سرماو افت محسوس دما در کشورهای حوزه اسکاندیناوی موجب افزایش قیمت گاز طبیعی و برق را در اروپا شده‌است.

به گزارش تسنیم، قیمت برق در فنلاند با آغاز سرمای شدید در کشورهای حوزه اسکاندیناوی به بالاترین رقم رسید. موج سرما در راه جنوب و شمال غرب اروپاست و تقاضای بیشتری برای انرژی ایجاد خواهد کرد؛ بنابراین قیمت برق و گاز طبیعی بالاتر می‌رود. برف سنگین و کاهش شدید دما در فنلاند و سوئد باعث لغو خدمات ریلی در دو روز گذشته شده‌است.

قیمت برق در فنلاند به بالاترین رقم رسیده‌است و فین‌گرید، اپراتور شبکه برق این کشور، هشدار داده‌است ادامه سرمای شدید تولید برق را با چالش مواجه خواهدکرد.

مدیریت مصرف گاز و برق

این شرکت از مصرف‌کنندگان خواسته مصرف برق خود را در ساعات اوج مصرف در صبح و غروب مدیریت کنند.

گس‌گرید، اپراتور سیستم انتقال گاز این کشور هم امروز اعلام کرد مجبور است افزایش مقدار واردات گاز طبیعی مایع را درخواست کند تا بتواند سیستم را در دوره سرمای شدید متعادل نگه دارد. تقاضای گاز در فنلاند در روز پنجشنبه به ۱۳۰ گیگاوات ساعت در روز رسید که بالاترین سطح مصرف روزانه از دسامبر ۲۰۲۱ بود.

این شرکت اعلام کرده پیش‌بینی می‌شود امروز هم تقاضا برای گاز به خاطر سرمای هوا و بالا رفتن قیمت برق به اندازه روز پنجشنبه باشد. سرمای هوا همچنین سرعت وزش باد را پایین می‌آورد که تولید برق بادی در سراسر شمال غرب اروپا را هم تحت تاثیر قرار خواهد داد.

قیمت برق در شمال اروپا هم به خاطر کاهش دما و ساکن بودن هوا که باعث پایین آمدن تولید انرژی‌های تجدید پذیر می‌شود، افزایش یافته‌است. بدین ترتیب تقاضا برای گاز طبیعی و زغال سنگ که گران‌تر هستند بالاتر می‌رود.

انتظار می‌رود به دنبال یک پاییز معتدل و آغاز آرام زمستان، توده هوای سرد در بیشتر روزهای ژانویه در شمال غرب اروپا باقی بماند و عرضه گاز طبیعی و زیرساخت‌های انرژی این منطقه را با مشکل مواجه کند.

شاخص قیمت گاز اروپا در هلند 3.6 افزایش یافته‌است و به 37.80 دلار در هر مگاوات ساعت رسیده‌است. این سومین‌ روز افزایش افزایش قیمت گاز در اروپاست.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *